تاثیر عوامل مهم در اصول مذاکره

بسیاری از افراد برای رسیدن به مقصود و اهداف خود ، نیازمند استفاده از اصول مذاکره می باشند. در بسیاری از موارد برای اینکه بتوان ایده های ناب خود را در بازار ارائه نمود باید از این اصول بهره مند شد. به راحتی می توان گفت از زمان کودکی این اصول همواره با ما رشد نموده است . اما در برخی از افراد به دلایلی این اصول بسیار موثرتر واقع خواهند شد. برای اینکه شما یک شرکت و یا واحد تولیدی بسیار ایده آلی در نظر افراد جامعه باشید، بهتر است این اصول را در مبنای فعالیت های خود قرار دهید. افرادی که به عنوان مذاکره کننده در سازمانی معرفی می گردند باید بر تکنیک های بسیار منحصر به فرد در این اصول ، واقف باشند. استفاده از این تکنیک ها در این اصول می تواند بسیار موثر باشد. برای اینکه سازمان و یا شرکت شما از رشد چشمگیری در بازار برخوردار گردد نیاز به مذاکره کنندگان خبره بسیار زیادی می باشد. مذاکره کنندگان می توانند با استفاده از تکنیک های ایده آل خود بسیاری از شرکتهای دیگر و همچنین بسیاری از خریداران را به خریدهای عمده و همچنین سرمایه گذاری های مناسب ترغیب نمایند. متقاعد نمودن بسیاری از شرکتها برای سرمایه گذاری و ... باید به نحوی صورت پذیرد که علاوه بر مزیت های مشارکت ،سودآوری مناسبی را نیز در بر داشته باشد. این مواردی که ذکر شد ، همگی در این اصول نهادینه شده اند. توجه شمارا در این مقاله که متعلق به وبسایت نرم افزار پخش مویرگی کارا بزرگ مرکز کسب علم صنعت پخش در ایران جلب می نماییم

عوامل موثر در اصول مذاکره :

برخی از عوامل به طرز چشمگیری می توانند بر روی مذاکره شما با افراد اثر گذار باشند. شما با توجه به شخصیت حقیقی و یا حقوقی طرف مذاکره خود می توانید روش مناسب مذاکره را انتخاب نموده و از عوامل بسیار مهمی که در این مذاکره موثر خواهد بود، استفاده نمایید. در اینجا به برخی از این عوامل بسیار مهم اشاره خواهیم نمود.

1 . دریافت اطلاعات اولیه :

اگر می خواهید در مذاکره ای برگ برنده را در دست داشته باشید باید این اصول مذاکره را بسیار جدی بگیرید. در این اصل باید توجه داشته باشید که ، اطلاعات جامعی را نسبت به شخص مذاکره کننده و یا شرکت مذاکره کننده دریافت نمایید. با دریافت نقاط ضعف و همچنین نقاط اوج طرف مذاکره می توانید تسلط بیشتری بر روی موضوع مذاکره داشته باشید . بهتر است از نیازهای طرف مقابل در مذاکره اطلاعات کاملی در دست داشته باشید. در این صورت می توانید به راحتی طرف مقابل را برای مذاکره ی ایده آل آماده نمایید. پس می توان گفت که جمع آوری اطلاعات از طرف مقابل در مذاکره می تواند یکی از مهمترین اصول باشد.

2 . شنونده ی خوبی باشید:

یکی از اصول بسیار مهم که سبب موفقیت بسیاری از مذاکره کنندگان شده است ، بهره بردن از شنیدن خوب و مناسب خواهد بود. شما می توانید با خوب شنیدن اطلاعات کاملی را نسبت به طرف مذاکره خود دریافت نمایید. شنونده ی صبور بودن می تواند در جمع آوری اطلاعات و همچنین طرز صحیح پاسخ دادن را در شما افزایش دهد. زمانی شما می توانید به بهترین نحو پاسخ داده و مذاکره ی ی نظیری را در پی داشته باشید که فرصت فکر کردن داشته باشید. شما با اجازه دادن به صحبت کردن دیگران می توانید این زمینه ی فکر کردن را برای خود آماده نمایید. تشویق دیگران به صحبت کردن می تواند راه حل بسیار مناسبی برای فکر کردن شما و ارائه ی پاسخ های مفید و همچنین ارائه ایده های ناب و .. ، باشد.

3 . خط قرمز داشته باشید :

در بسیاری از مذاکرات بهتر است شما برخی از اصول خود را مانند خط قرمز شناسایی کرده و بر آنها بسیار متعهد و پایبند باشید. استفاده از خط قرمزها می تواند برای شما ارج و قربی را تعیین نماید. طرف مقابل در مذاکره با احترام گذاشتن به عقاید شما و در نظر گرفتن خطوط قرمز شما می تواند نشان دهد که آیا فرد متعهدی خواهد بود. یا خیر. اصول مذاکره با استفاده از خطوط قرمز می تواند تعیین کننده ی راه برای طرف مذاکره باشد. شما با این روش به طرف مذاکره اعلام خواهید نمود که حاضر به زیر پا گذاشتن اصول و قواعد مهم نخواهید بود.

4 . پیش بینی کنید :

یکی از اصول مهم در مذاکره بالا بردن سطح پیش بینی در افراد مذاکره کننده خواهد بود. بهتر است پس از در نظر گرفتن اطلاعاتی که در بالا ذکر شد ، اقدام به پیش بینی نمایید. شما می توانید با توجه به اطلاعات کاملی که کسب نموده اید و همچنین با شنیدن نظریات و ایده آل های طرف مقابل انتظارات و همچنین عکس العمل های آنان را پیش بینی نموده و طبق پیش بینی های خود اقدام به برنامه ریزی نمایید. در بسیاری از مواقع ممکن است در یک لحظه اقدام به انجام این روش نمایید. باید به طوری در این زمینه به صورت تکنیکال عمل نمایید که بتوانید برای هر کنشی یا واکنش مناسب در برداشته باشد.

5 . از بین بردن موانع در مذاکرات :

باید به این موضوع واقف باشید که هر مذاکره ای موفق نخواهد بود. در بسیاری از مذاکرات ممکن است با موانعی رو به رو گردید که به راحتی نمی توان از آن عبور نمود. دقت در انتخاب طرف مذاکره ،می تواند یکی از مواردی باشد که بتوان از ایجاد موانع جلوگیری نمود. در برخی از مواقع طرف مذاکره با برخی از ترفندهای نامعقول و انتظارات نامناسب می تواند شما را از دستیابی به یک مذاکره ی ایده آل و مناسب دور نماید. در بسیاری از مذاکرات ، طرفین مذاکره کننده بدترین شرایط را در نظر خواهند گرفت تا بتوانند از مذاکره پیروز خارج شوند. بهتر است در یک مذاکره هر دو طرف مذاکره کننده به حقوق یکدیگر احترام گذاشته تا مذاکره ی مناسبی را انجام دهند. در غیر این صورت انتظار به توافق رسیدن، می تواند یک انتظار کاملا بیهوده باشد. برای ارائه ی یک مذاکره موفق بهتر است از مواردی که سبب ایجاد مانع در مذاکره می شود ،دوری نمود. با در نظر گرفتن شرایط طرفین مذاکره کننده می توان دریافت که مذاکره ای که انجام می گیرد ، موفق خواهد بود و یا افراد مذاکره کننده وقت خود را بیهوده تلف  نموده اند.